O zwiedzaniu Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu

W środę 6 czerwca 2018r. klasy z gimnazjum: III b, III c, II b i dziesięcioro uczniów z klasy III a wyruszyło na jednodniową wycieczkę do muzeum w Oświęcimiu. Opiekunami były prof. Marzena Jagoda,  prof. Maria Kowalik,  prof. Karolina Lesiak, prof. Ewa Skrzypiec.

O wczesnej porze – 6.30 – autobus wyruszył w określonym celu.  Kierowca bezpiecznie dowiózł na miejsce spotkania z przewodnikami: Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. O g. 8.00 rozpoczęła się podróż w przeszłość. Zwiedzano KL Auschwitz I i KL Auschwitz II Birkenau.

Wstrząsające opowieści, zdjęcia, przedmioty wprowadziły uczniów w stan zadumy, przejęcia, współczucia. I takie emocje utrzymywały się do końca zwiedzania. Trudno wyobrazić sobie granicę ludzkiego zła (często powtarzał tę kwestię nasz przewodnik), jak można przeżyć w takich warunkach, ile jest w stanie znieść człowiek, jak można być tak nieludzkim wobec drugiego??? Takie pytania towarzyszyły młodym ludziom podczas zwiedzania miejsca, w którym dokonano ludobójstwa. Cisza wśród uczniów podczas zwiedzania świadczyła, że to, co zobaczyli, wstrząsnęło nimi głęboko.

Następnym etapem były warsztaty o następującej tematyce: „ Los jednostki w obozie na podstawie dokumentów i fotografii”oraz „Los wybranych osób deportowanych do KL Auschwitz”. Uczniowie po krótkim wprowadzeniu przez panie, prowadzące warsztaty, musieli pracować na materiale historycznym i nieźle sobie radzili. Nie trzeba było ich specjalnie namawiać do wykonania zadania, a następnie zaprezentowanie swej pracy innym. Po zakończeniu tych warsztatów udaliśmy się w drogę powrotną.

W autobusie nie słychać było rozmów, śpiewów, żartów – jak to zwykle bywa podczas wycieczek szkolnych. Moc wrażeń z dnia nastroiła uczestników refleksyjnie.

Marzena Jagoda